iPhone 4s / 5 vs Samsung S II / III vs Evo 3D

I – iPhone 4S  / 5 inceleme :

II – iPhone 5 Hakkında:

III – Hangi Cihaz? (Kullanım Amaçlarına Göre)

IV – iPhone 5 vs Galaxy III : Kullanıcı Yorumları:

V – Samsung Galaxy S III vs iPhone 5 : Galaxy S III almak için 18 Sebep:

VI – iPhone 5 vs Galaxy S III – iPhone Almak için 17 neden;

VII – iPhone 5 vs 4S : Apple iPhone 5 64GB için 16 Sebep:

I – iPhone 4S inceleme :

ARTILARI:

+marka olmuş ve havalı cihaz. Teknolojiden anlayamayan en cahil adam bile vay ayfon diyor görünce. Adam hakketen iyi bir marka oluturmayı başarmış, buna cidden saygı duyuyorum.

+oyunları çok iyi, oyunlarda donanımı çok iyi kullanıyor. Özellikle kendine has “infinity blade” “batman : arkham city” gibi oyunları çok çok iyi.

+kullanımı basit. Bir müşterim 7 yaşındaki çocuğuna verdiğimde cihazı kendisi oyun bulup açtı. 17 yaşındaki kuzenime Android telefonumu verdiğimde ise oyun açmayı başaramadı.

EKSİLERİ;

-Mini sim kullanıyor, insan dakika bir gol bir diyor aldıktan sonra. (ben özelim herkez beni takip etsin saçmalığı, kabul ediyorum)

-Dahili hafızası neyse o, dahafazla genişletilemiyor android gibi. (galaxy s2 de misal 16 gb dahili hafızam ve 16 gb harici hafızam vardı, ve yetmiyordu.)

-özellikle yere düşünce paramparça oluyor, aşağıda drop test var S2 ile karşılaştırmalı.; (ben S2 yi sanırım 15. Kere yere düşürdüğümde en sonunda camı içten çatlamıştı)

http://www.youtube.com/watch?v=elKxgsrJFhw

-batasryası değiştirilemiyor. Bundan 2 sene sonra bile apple’a mahkumsun. (bataryası yetmediği için yanında yedek batarya taşıyan arkadaşım var)

-ekranı okadar ufakki geniş ekran android ekranlardaki oyun ve film izleme keyfini yakalayamıyor.

-cihazın ses çıkışında tasarım hatası var. Oyun oynarken nasıl tutarsan tut kesinlikle parmağınla kapatıyorsun kolonu. (benim gördüğüm tüm android telelefonlarda bu çıkış parmağınla kapatamayacağın şekilde arkada yeralıyor) (Buna büyük ihtimalle güleceksin, ama benim gibi günde 2 saat ten fazla oyun oynasaydın mutlaka farkederdin telefonda anlardın nasıl bir tasarım hatası oılduğunu)

-menüleri modifiye edilemiyor. Ben androidde ilk sayfamda gün/saat, namaz saatlerini gösrteren takvim ve 4 adet hızlkı erişmem gerekn yazılım kısayolu, ikinci sayfamda komple tüm maillerimin listelendiği özel sayfa, üçüncüde resimlerden olşan komple bir tablo, bir sonraki sayfada bluetooh/wifi /ses gibi ayarları hızlıca açıp kapatmamı sağlayan 2 satırlık widget vardı. Bunların arasında hızklıca geçiş yapabiliyodum. İphone tek kelime ile yavan boş program kısayolundan oluşuyor.

-Telefon özelleştirilemiyor. SII’de renkli baloncuk veya arka planda akıp giden matrix yazılı canlı duvar kağıtlarına rağmen iPhone’da sadec sabit resimler koyabiliyorsunuz. Jailbreak yaptıktan sonra menü geçişleri değitirilebiliniyor, fakat nasıl bir yapı varsa artık, birkeresindemenğ geçişlerini 3d modelinde değiştirmey kalkıştığımda telefondan soğudum birara ve hemen geri aldım bu ayarı.

-telefonu alan kişi tambir itunes kölesi oluyor. Bu olmadan ne müzik, ne film nede oyun atılıyor. Sadece 5 pc’ye iphone’unu tanımlama hakkın olması ayrı bir saçmalık. (bende ev bilgisayarım, laptop’um ve iş laptop’umda tanımlı. Geçengün ev laptop’uma format attım, ve 4. Cihaz olarak bu laptop’u gördü. Şuan tek hakkım kaldı). 9 aydır Ben adnroidi harici disk gibi kullanıyorumdum, şuan bu cihazı telefon olarka kullanıyorum.

-İphone’un ücretsiz uygulamaları felaket. Neredeyse herşey 99 sent. Android’deki “dur şu programı bir kurayımi, beğenirsem satın alırım” özgürlüğünden eser yok.

-iphone Jailbreak sonrası bilinçsiz kullanıcıysan çok riskli hale geliyor. Jailbreak yasal olamdığı içinn antivirüs programıda yok. Androidde bürsürü ücretsiz antivirüs yazılımı var buna karşı

-Flash Video desteği yok. Ben kalkıp dilediğim siteden flash destekli bir film yada video izleyemiyorum iphone’da. Flash oynattığını iddia eden programların yorumları çok komik; “Milyonlarca insan yanılıyor olamaz, değilm?” :D (androidde flash oyun sitesinden oyun oynatan bir uygulama bile vardı, ve “Artık Flash Androidi desteklemiyor” denmesine rağmen tüm Flash bazlı uygulamaz mükemmel çalışıyor ve flash ücretsiz)

-Özgür olmak için telefona jailbreak yapmak neredeyse zorunlu. Apple tam elini kolunu bağlamış telefonda. Androidde root yapmadanda özgürsünüz. Misal cihazı harici disk gibi kullanabiliyor, veya kaçak program yükleyebiliyorsunuz. Root yapmanın sebebi ekran kartını değiştirmek (örneğin tegra gibi göstermek), istemediğiniz programların internete çıkmasını engellemek, kendi rom ve kernel ınızı yükleyip overclock yapmak için kullanıyor, ve rotsuzda telefon çok rahat kullanılıyor.

-benim galaxy s2 sağ kolumdu, namaz saatimden maillerime, ogün yağmur yağıp yağmayacağından günlük/haftalık yapmam gerekenlere kadar herşeyimi telefondan yürüyorudum ve tüm bunları ekrandaki menüleri sağa-sola kaydırarak yapıyorum. Tek dokunuşla çalışan tüm programları kapatmaya kapatabiliyodum. iPhone’da bunları yapmak için tek tek programları çalıştırman lazım. Bende herşeye basmaya üşeniyorum ve sadece oyun cihazı olarak kullanıyorum.

II – iPhone 5 :

Artıları:

En sonunda apple 1 cm de olsa ekranı büyütmeyi başardı.

Drop testlerde oldukça başarılı. Çok yüksek biryerden atıldığında dahi zor hasar alıyor dış kasası;

http://www.youtube.com/watch?v=J4zQKeAEqsQ

Tanıtılan Real Racing 3 oyunu konsol cihazı (playstation 3 gibi) kalitesinde. Aşağıdaki videoda yeralan görüntüler iPhone üzerinde çalışacak, inanılır gibi değil!

http://www.youtube.com/watch?v=UmkYHZpel3Y

Nekadar kötü, vasat ve eski teknoloji kullanan bir cihaz olursa olsun hala insanların ilgisini çekiyor ve bir karizma aracı.

Eksileri:

Yukarıda yazdığım tüm kölelik işaretleri iPhone 5 tede bozulmuyor.

iOS 6! (google haritalarını bırakıp kendi harita sistemine geçmesi büyük felaket)

Ekranı 1 cm büyüdü ve bu telefon inceleme sitelerini sarsarak devrim gibi gösteriliyor, tam bir komedi.

telefonun genişliği aynı kalıp uzunluğunu arttırılınca şekli bozulmuş ve modern televizyon kumandası görünümünü almış cihaz. Tek kelime ile felaket.

Yazılım olarak hiçbir yenilik getirmiyor,

Gelen yeni özellikler iPhone 4s’e göre iyi olsada piyasaya 2 sene önce çıkan teknoloji. (1.4 megapixel ön kameramı?)

Sim kartı artık dahada küçük bir sim kulanıyor ve bu cidden can sıkıcı.

Bir rivayete göre şarşı çok hızlı bitiyor.

Sonuç :

Teknolojiyi çok geriden takip ediyor iphone. Misal hiçbir zaman HTC evo 3d gibi devrimsel 3d görüntü teknolojisi çıkartmadı. Bununla birlikte ne ilk 4 çekirdekli cihazı nede 8 megapixel kamerayı ilk apple çıkarttı ve büyük ihtimalle iphone 5’te çıkartmazsa, 1 sene sonra çıkartacak 4 çekirdekli telefonunu. Daha yukarı menüyü indirme olayını bile android çıkarttıktan belki 1 yıl sonra getirdi telefona. Androidi birçok konuda 1 yıl geriden takip ediyor teknoloji olarak. Bunu piyasadaki söylentilerle değil, şuanda bile canlı canlı kanıtlarım rahatlıkla. (misal bundan 6 ay öncemi ne 3d teknoloji patentini satın almıştı. Eğer önümüdeki 1 yıl içinde çıkartırsa bu teknolojiyi, HTC evo’yu 1,5 yıl sonra taklit etmeyi başaracak) benim bildiğim tek ses getiren ürünü siri, ama Allah aşkına tam bir çöplük bu program. Kim niye kullanıyor? (zaten androidde çok hızlı bir şekilde taklidini çıkarttı bu programın)

iPhone’un en büyük eksisi cihazın dış görünüşü kalite bir ürün olduğunu hissettirirken menülerini kurcaladığınızda size özel bir cihazdan dahaçok sıradan bir telefon hissi vermesi. Galaxy SII veya SIII te ise dış görnüşü ve malzeme kalitesinde özel bir cihaz tutuyormuşunuz gibi hissetmiyorsunuz, fakat cihazları biraz kurcalayınca kesinlikle elinizde özel bir ürün olduğunu hissettiriyor.

bu telefon 1.800 tl kesinlikle etmez, çünkü akıllı cep bilgisayarından dahaçok bu bir telefon. Oyun oynamak dışında intenete girebilen piyasada en ucuz telefonda yapabiliyor bu telefonun yaptıklarını.

İphone : uygulama ve oyun çalıştırabilen cep telefonu

Android : telefon araması yapabildiğin akıllı bilgisayar

III – Hangi Cihaz? (Kullanım Amaçlarına Göre)

İş Kullamında;(Samsung SII : 5/5, iPhone 3/5, Evo 3D 3/5)

Samsung SII > iPhone > Evo 3d

-Klavyesi türkçe değil (Yıl 2012, Apple iOS 6 güncellemesini Eylül ayında çıkartarak türkçe klavye ekledi. Ben 2 sene önce türkçe klavyeden yazıyordum Samsung S II de)

-Ekran okadar küçükki, iriyarı dolma parmaklı birisi olmamama rağmen parmaklarım sığmıyor ekrandaki sanal klavyeye ve hep yanlış yazıyorum.

-Mail yazmak tam bir işkence. Nezaman bir mail yazmaya kaşkışsam otomatik tamamlama özelliği yüzünden sürekli yazdıklarımı silerek vakit kaybediyorum. Birde biranda yaazı satırının ortaya kayması yüzünden kelime içinde kelime yazarak ekstra vakit kaybetiriyor.

+iPhone’da Borsayı takip ediyorsanız veya Namaz saatlerini görmek isterseniz sadece o ekran açık olmak zorunda veya üst barı indirerek bol reklamlı menüyü açmalısınız. (samsung da ufak bir widget ekleyerek bu alanın kenarda durmasını sağlayabiliyosunuz ve sadece tuş kilidini açtığınızda direk ekran karşınıza geliyor)

+Telefon rehberinden mail sistemine kadar herşeyi özelleştirebiliyor, dilerseniz tam ekranda, dilersniz 2 satırlık bir alana mailleri ayırıp, geriye kalan kısımlara borsa satırı ve mp3 oynatıcı satırınızı ekleyebiliyorsunuz.

iPhone’da diyelimki müşteri 2 eylül, 3 eylüy ve 4 eylülde mail attı, ve siz 4 eylüldeki mesajı açtınız. tekrar maillerinize gittiğinizde o mailleri iPhone birleştiriyor ve hiç başkamamışsınız gibi yanına işaret koyuyor ve mail grubun silmiyor. İllaki o diğer 2 mailede girmeli veya o 2 maili silmelisiniz. Androidde “tümünü okundu olarak işaretle” diyerek veya birkaç gün bekleyerek bu maillerden kurtulabiliyorsunuz. Az mail alıyorsanız problem değil ama günde telefonunua 30 dan fazla mail geliyorsa cidden cansıkıcı bir durum.

Film, Müzik ve Sosyal medya kullanımında: (Samsums SII : 5/5, HTC Evo : 3/5, iPhone 4s : 2/5)

Samsung Galaxy S II > Evo 3D > iPhone 4s/5

+iPhone’da 16 gb lık aldıysanız bunu arttıramıyorsunuz. Neolacak, 16 Gb’dı dolduramam ben diyerek aldığınız cihaz, büyük oyun dosyaları ve müzik arşiviniz ile biranda doluyor ve “Dur, şu progrmaıda sileyim 100 mb oradan kazanırım” demeye başlıyorsunuz. Neredeyse hergün benm başıma geldipği için çok ciddi sıkıntı. SII’de 16 gb iç, 16 Gb harici takabiliyorsunuz. Yetmiyorsa 32 Gb alın veya Sd kartlarınızı yanınızda taşıyın.

+S II’de Müzik dinlerken aynı anda oyun oynayıp, arada Msn ve maillerinize dönüş sağlayıp tekrar oyuna kesintisiz devam edebiliyorsunuz. iPhone’da aşağıya attığım program birsüre sonra kendisini kapatıyor ve açtığımda sıfırdan başlıyor.

+Ekranı okadar küçükki film izlemek keyif vermiyor. Klavyeye paröak sığmadığı için MSN de yazışmak çok zor olabiliyor. (S II iki konudada efsane)

+iPhone’un iyi tarafı şarjı bitmiyor. Metrobüste 45 dakikada oyun + müzik ile şarjım %30 lara düşebiliyordu, iPhone en iyi oyunlarda bile banamısın demiyor. (en güçlü oyunlarda %60’ı bile görmedim şuana kadar)

+Film / oyun / müzik dosyalarını sadece sürükle-bırak yöntemiyle SII ye kolaylıkla atabiliyorsunuz. Telefondan hiç anlamıyormusunuz? Bir programı merak ettiniz ama para ödemek istemiyormusunuz? Herhangi bir yasadışı işlem yapmadan internetten bu program / oyun’u telefona atın ve sadece çalıştırın, beğenirseniz gidin satın alın. Cihazı USB disk gibi kullanarak arkadaşlarınızla veri paylaşabiliyorsunuz.

İPhone’da taktığınız PC ‘de itunes yoksa ne film ne müzik atamıyorsunuz. Birde itune size “5 taneden fazla Pc’ye tanıtamazsın” dayatması yapıyor. Benim şirket bilgisayarım, ev bilgisayarım ve laptop’um 3 oluyor. Ben arkadaşıma bu cihazı takamıyorum. Program / oyunları para vermeden denemek için mutlaka jailbreak yapmanız lazım. Cihaz USB disk gibi çalışmıyor.

Oyun Konusunda: (iPhone : 5/5, Galaxy SII : 3,5/5, HTC 3D : 3 / 5) 

Kesinlikle iPhone çok üstün bir telefon. Hatta bilgisayar ve PS3 ten bile daha iyi ev eylenceli oyunlar çıkıyor bu cihaza.

Neredeyse bütün oyunlar önce iPhone’a yapılıyor, ve bu oyunlar Android telefonlar ya hiç gelmiyor yada çok geç geliyor. Özellikle Infinity Blade 2 oyunu gerçek bir efsane.

Ekranın küçük olması ciddi bir eksi (parmaklar sığmıyor, geniş ekranlı Andoridlerde oyunlar daha keyifli..vs), ama yinede tatmin edici. (gerçi bu ekran küçüklüğü yüzünden bazı oyunlar sadece iPad lere yapılılıyor.

Eğer Jailbreak yapmazsanız kafanıza göre oyun yükleyemiyorsunuz Androidlerde olduğu gibi ve satınalmak zorundasınız.

Eğer iPhone’a çıkan her oyun Samsung’a çıksaydı kesinlikle ezici bir üstünlükle SII daha iyi derdim ama şuandaki piyasada iPhone çok çok daha iyi.

HTC 3d’de bazı oyunlar takılıyor, Androide çıkan her oyun desteklenmiyor. 3D oyunları çok keyifli olsa bile uzun süredir hiçbir firma 3D oyun konusunda HTC’ye destek vermiyor.

 

IV – iPhone 5 vs Galaxy III : Kullanıcı Yorumları:

Poke imam : Şimdi objektif ve rasyonel bir şekilde 2 telefonu kıyaslayalım bakalım.  :D

1) Iphone 16 32 64 gb lık bellekler sunarken samsung 16 ve 32 gb lık bellekler sunuyor ancak iphone a hafıza kartı takılamazken samsunga 64 gb a kadar microsd hafıza kartı takılıp hafızası maximum 96 gb a kadar çıkarılabiliyor.Burada apple ın 64 gb dan fazla belleğe çıkamamasına rağmen ekstra kart masrafı fln gerektirmemesinden dolayı sonuç berabere.

2) Daha küçük Cpu bir avantaj değil çünkü zaten telefon galaxyden daha küçük daha küçük olmasıda normal.Önemli olan performans :D

3) Kameralarda nerdeyse tamamen aynı samsungun ön kamerası 1.9 megapikselken iphoneun ki 1.3 ama iphone da panaromik resim modu ve kolay kamera tuşu var samsungda ise kolay kamera tuşu yokken hızlı çekim modu var.Sonuç gene başabaş.( Not burada kıyaslarken rasyonel şekilde kıyaslıyorum kişinin kendi zevkine göre avantaj yada dezavantaj olabilir )

4) Samsung un işlemcisi 4 çekirdekli 1.4 ghz iken iphoneun ki 2 çekirdekli 1.5 ghz KAZANAN SAMSUNG 1-0 ( Direk avantaj :D )

5) İşletim sisteminde otomatik güncellemeleriyle kazanan iphone 5 şüphesiz.425000 e 400000 uygulama olması çok önemlii olmamakla beraber ( SANKİ BÜTÜN UYGULAMALARI İNDİRECEKSİNİZ HA! ) iphone un galibiyetine yağ sürüyor :D KAZANAN IPHONE 1-1 ( aha buda direk avantaj )

6) Bağlanabilirlikte iphone un Kayda değer ölçüde daha hızlı yüklemeleri ve Kayda değer ölçüde daha yüksek indirme hızına rağmen galaxy s3 ün HDMI çıkışı olması  ve Video ve filmler HDMI girişli bir TV’de izlenebilmesi Dlna özelliği olması ve  Video ve filmleri havadan yayınlayabilmesi (ota) Nfc özelliği vardır ve Yakın-alan-iletişimi (NFC) ödeme gibi kablosuz alışverişlere izin vermesi iphone da bu özelliklerin olmaması Samsungun iphone un bağlanabildiği herşeye bağlanabilmesi ama iphone un samsung un bağlanabildiği herşeye bağlanamamasına rağmen iphone un bağlanabildiği şeylere samsungdan daha hızlı bağlanabilmesi Öte yandan samsung un usb kablosuyla şarj olabilmesi ve kablosuz şarj olmayı desteklemesi iphone5 de bunların olmaması samsung için avantaj. Sonuç olarak, samsung yada iphone almak TAMAMEN TÜKETİCİNİN TASARUFUNA KALMIŞ FİLM İZLEYECEKSEN SAMSUNG YOK UYGULAMA YÜKLEYİP OYUN DİYOSAN İPHONE SONUÇ  Bana göre: Samsung 2  -Iphone 1 ( samsung iphone un yaptığı herşeyi yapıyor )

7)  Ekrana gelince samsung 4.8 inc ekrana iphone 4.0 inc ekrana sahip samsungun ekran çözünürlüğü 720 ye 1280 iken iphone 5 inkinin 640 a 1136 olması samsung lehine ciddi bir avantaj gibi gözüksede iphone un küçük ekranı sayesinde piksel yoğunluğunun daha fazla olması daha canlı ve parlak renkler sunması samsungun avantajını sıfırlıyor gibi.Ancak yüksek parlaklığın ve canlı renklerin sonucu olarakta iphone daha çok pil tüketiyor ki samsungun pilininde 49% daha güçlü olduğu göz önüne alındığında samsung çok daha uzun süre dayanacak potansiyele sahip.Sonuç olarak samsungun daha geniş ve daha yüksek çözünürlüğe sahip olmasına rağmen daha az pil tüketmesi ve ekran renk parlaklık kalitesinde ciddi ezici bir iphone üstünlüğü olmamasından dolayı KAZANAN SAMSUNG Samsung 3 – Iphone 1

8) Son olarak dizayna baktığımızda iphone daha kısa daha dar gibi özelliklerin olması çok komik çünkü bu aynı zamanda samsungun ekranının daha geniş ve uzun olduğunu gösterir ki bu bir avantaj yada dezavantaj değil.Daha dar olması falan da çok önemli değil sonuçta 1mm darlık çok ciddi bir özellik olmaz yada 20gr daha hafif olması kimin umrunda dizanynın bir avantaj yada dezavantaj olması tüketicinin zevkine kalmış         kimi samsungun geniş ekranını sever kimi ıphone un incee dizaynını.Burada rasyonel olarak bakıldığında bir avantaj yada dezavantaj yok. YUKARIDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ SAMSUNG YADA IPHONE ALMAK TAMAMEN TÜKETİCİNİN TASARUFUNDA HERKES KENDİ ZEVKİNE BEĞENİSİNE, İHTİYACINA GÖRE BİRİNİ DİĞERİNDEN DAHA üstün görebilir ama kıyaslama yaparken objektif olun ki millet kendi zevkine göre birini seçip beyensin.

Not: Iphone dünya akıllı telefon piyasasını 37% ini kontrol ederken samsung 55% ini satın aldı Nokia ise 7% de kaldı Kalan 1% de sony ericssonun başı çektiği diğer telefonlar.Bu gelecekte bu pazarda kimin daha baskın olacağı konusunda size muhtemel bir istatistiki veri sadece yoksa herşey her an değişiyor :D

özgür eren : Apple elle tutulur hiç bir yanı yok. Kısıtlamalar, dayatmalar vs. Ya nerde görülmüş bir uygulama için yeni telefon çıkartıldığı (Bkz. iPhone4 —> iPhone4s). Ayrıca Karşılaştırmada S3 de 64Gb eklenmemiş. Türkiyede satışta olmaması listeye yazılmamasını gerektirmez. Ayrıca SD kart sistem hafızası kadar hızlı olmasada günümüz uygulamaları için gayet ideal. Uzun LAfın kısası S3 alırım 64 gb + 64 gb Sd kart (128gb). Pentaile ekran dizilimi konusunda bir eksiklik yazılmış. 4.8 inc bir ekran için gözle görülmeyecek bir fark. iPhone logosundaki elma için para verilebilcek telefon değil. Eminim daha bir çok özelliği eksiktir ve yine eminim daha bir çok harici aparat satışa sunacaktır. Fakat samsung tarafı kablosuz şarj için gerekli donanımı telefonla birlikte satışa sundu. Apple bazı şeyleri insanlara dayatmaktan vazgeçmeli. Artık USB kullanmayan cihaz kalmadı ki usb’den şarj olmayan cihaz da kalmadı. Youtube’da dayanıklılık testlerinede  bakabilirsiniz. Marka özentisi olmayın Paranızı boşa harcamayın. İki telefonunda yaptığı şeyleri yapan daha cüzi miktarda telefonlar mevcut

Yusuf n: Yaw arkadaş nie tartışıyonuz.İnsanların parası bol ve marka düşkünüyse sizene.Yalnız söylemeden edemeyeceğim burda yapılan kıyaslama bence tarafsız değil.Bana göre ön kameranın 1.9 veya 1.2 mp olması çok onemli değil.(zaten görüntülü konuşan 1 Allahın kulunu görmedim:D ) ama birinin cpu hızı dual core 1.2 ghz birininki quad core 1.4 ghz ise bu dağlara bedeldir yani.Ayrıca ios yi niye insanlar bu kadar çok seviyor anlayamıyorum.Tamam bazı üstünlükleri vardır ama kısıtlı yanları bana elımdekinin herşeyi yapabileceğim bir alet değil basit bi telefon gibi hissettiriyor.Açıkçası Android gibi hele root yapılmışşa sınırsız özgürlük sunan ve elinizdeki alet in sadece telefon değil herşeye yarıyan bi makine olduğunu hissettiren bi işletim sistemi.Android fanı değilim ama yiğidi öldür hakkını yeme:) Steve Jobs ölmeyeydi iyiydi.Önceden apple fark atıyordu ama şuan sadece ismini satıyor gibi geliyor bana nese 5 sene sonra görürüz apple ı tanıyan kalacakmı:D

Cemal Varhan : s2 de ve nexus da olan panaromik çekim s3 te de var kim yapmış bu incelemeyi? Ayrıca iphone 5 i bilmem ama s3 deklanşöre bastığınızda 8 resim çekip en iyisini size sunuyor. Ayrıca ekran çözünürlüğü en önemli etkenlerden biri olmakla birlikte ice cream 4.1.1 jelly bean ile 60 fps ye kadar refresh rate e sahip olan s3 inanılmaz sürat kazandı.

Orhan Gönen : bilmeyen arkadaşlar için açıklamak isterim; iphone 5 ve Samsung SG3, aynı işlemci mimarisi olan Cortex A9 mimarisini kullanılıyor. HD kamera çekimleride iki telefonun aynı saniyede 30 kare… aşağı yukarı birbirinin hız performans olarak kopyası teller denilebilir. Burda fark şudur; samsung galaxy s3′ ün çıkarılabilir pili, KABLOSUZ şarj edilme özelliği, video film havadan yayınlama, NFC özelliği, microsd yuvası, HDMI çıkışı vardır Iphone 5 de bunlar yoktur, bide iphone 5 de ön kamera 1.2 Megapixel dir SG3 de 1.9 dur, SG3 ün ekranı “Gorilla Glass 2″ ‘ dir falçatayla bile çizemessiniz, SG3 de çözünürlük 1280*720 dir ve daha stabil diktörtgen ekranı vardır iphone 5 gibi ince uzun değildir, SG3 de herkes ile herşeyi paylaşabilirsiniz iphone da bunlar kısıtlıdır paylaşmassınız. SG3 deki NFC sayesinden telefonları birbirine dokundurarak tel numaraları kayıt olur face arkadaşlığı olur vs. vs. SG3 çok donanımlı bir teldir. SG3 yetmiyorsa eğer SG Note 2 geliyor işlemci teknolojisi Exynos 4 :) 2 GB rami var iphone çok geri kalır:) buda mı olmadı? Samsung şimdiki işlemcilerden 5 kat hızlı işlemci geliştirdi “Exynos 5″ bu işlemciyi SAMSUNG GALAXY 4 te kullanacak 2013 de piyasada bu işlemci hem 5 kat hızlı ve saniyede 60 kare kamera özelliği taşıyor olacak, yani iphone a güle güle, ama şöyle bişi var iphone seviyorsan eğer onu kullan asıl olay budur :)

 

V – Samsung Galaxy S III vs iPhone 5 : Galaxy S III almak için 18 Sebep:

Kaynay : http://versusio.com/tr/apple-iphone-5-64gb-vs-samsung-galaxy-s3

ekran
Açıkça yüksek ekran çözünürlüğü 720 x 1280 px ile 640 x 1136 px 27% yüksek ekran çözünürlüğü
Daha büyük ekran boyutu 4,8″ ile 4,0″ 20% daha büyük ekran boyutu

94%
Tüm ürünlerin daha iyi 94%
os (işletim sistemi)
Adobe Flash kullanır Evet ile Hayır Telefonun tarayıcısında Video ve Sesli Adobe Flash desteği vardır
Tarayıcısının word wrap özelliği vardır Evet ile Hayır Web tarayıcısının yakınlaştırma yapıldığı zaman otomatik word wrap özelliği vardır, kullanıcı yana doğru kaydırma yapmaksızın uzun satırları okuyabilir.
güç
Standart USB kablo ile şarj edilebilir Evet ile Hayır Bilgisayarınızdan standart bir USB kablo aracılığıyla ya da USB güç kaynaklarıyla şarj edilebilir
Kablosuz şarj edilme Evet ile Hayır Elektrikli traş makineleri ya da diş fırçalarına benzer şekilde kablo ya da fiş olmaksızın şarj edilebilir (ektsra olarak)
Oldukça büyük daha fazla pil gücü 2.100mAh ile 1.418mAh 49% daha fazla pil gücü

87%
Tüm ürünlerin daha iyi 87%
çıkarılabilir pili vardır Evet ile Hayır Pili takılıp çıkarılabilir ve eğer kırılırsa kullanıcı tarafından değiştirilebilir
cpu
Kayda değer ölçüde daha yüksek CPU saat hızı 4x 1.4Ghz ile 2x 1.0Ghz 2.8x daha yüksek CPU saat hızı
bağlanabilirlik
Hdmi çıkışı vardır Evet ile Hayır Video ve filmler HDMI girişli bir TV’de izlenebilir
Dlna özelliği vardır Evet ile Hayır Video ve filmleri havadan yayınlayabilir (ota)
Mİcrosd yuvası vardır Evet ile Hayır Dahili Depolama MicroSD kartlarla arttırılabilir
Nfc özelliği vardır Evet ile Hayır Yakın-alan-iletişimi (NFC) ödeme gibi kablosuz alışverişlere izin verir
kamera
Elle odaklama yapılabilir Evet ile Hayır Bu odağı elle kurmaya imkan tanır.
Seri çekim modu vardır Evet ile Hayır Çoklu fotoğrafları ardarda çekebilirsiniz
Dikkate değer ölçüde daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera) 1,9 ile 1,2 1.6x daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera)
önemli miktarda uzun pozlama 1.0′ ile 1/15s 0.934s uzun pozlama. Pozlama bir fotoğraf çekerken görüntü sensörü üzerine düşebilen toplam ışık miktarıdır. Pozlama lüks saniyelerle ölçülür. Geceleri ışık hareketlerini yakalayarak fotograf çekmeye imkan tanır.
Oldukça fazla daha süratli deklanşör hızı 1/10000s ile 1/2000s 5x daha süratli deklanşör hızı . Daha süratli bir deklanşör hızı hareketli cisimlerin bulanıksız resimlerini çekmeye imkan tanır

 

VI – iPhone 5 vs Galaxy S III – iPhone Almak için 17 neden;

Kaynak : http://versusio.com/tr/apple-iphone-5-64gb-vs-samsung-galaxy-s3

ekran
Oldukça küçük miktarda daha yüksek piksel yoğunluğu 326ppi ile 313ppi 5% daha yüksek piksel yoğunluğu

85%
Tüm ürünlerin daha iyi 85%
İki piksel bir altpiksel paylaşır Hayır ile Evet Bazı ekranlarda, özellikle AMOLED’ de, iki piksel yeşil gibi bir pikseli paylaşır; paylaşımsız ekranlar daha canlıdır
kaydediyor
Uç mikrofon var Evet ile Hayır Üç mikrofon arka plandaki gürültüleri süzer ve sadece bir veya iki mikrofondan daha iyi çünkü ses kalitesi daha iyi geliştirir.
kamera
çok büyük miktarda az obtüratör gecikmesi 0,24s ile 0,35s 0.11s az obtüratör gecikmesi. Odaklanmak zorunda kalmadan fotoğraf çekmek için kameranın ne kadar zamana ihtiyacı var.
özel bir kamera düğmesi var Evet ile Hayır Özel kamera düğmesi daha kolay çekim yapmanızı sağlar
ölçülebilir derecede az başlangıç gecikmesi 0,84 ile 0,99 0.15 az başlangıç gecikmesi
fiziksel
Daha ince 7,6mm ile 8,6mm 1.0mm daha ince

97%
Tüm ürünlerin daha iyi 97%
Açıkça daha az gövde hacmi 55,1cm³ ile 82,9cm³ 34% daha az gövde hacmi

96%
Tüm ürünlerin daha iyi 96%
Pek fazla daha kısa 123,8mm ile 136,6mm 12.8mm daha kısa
önemli derecede daha dar 58,6mm ile 70,6mm 12.0mm daha dar

81%
Tüm ürünlerin daha iyi 81%
Daha hafif 114,0g ile 133,0g 19.0g daha hafif

72%
Tüm ürünlerin daha iyi 72%
lens
ölçülebilir derecede daha geniş diyafram f/2.4 ile f/2.6 8% daha geniş diyafram. Diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa görüntü sensörü o kadar daha fazla ışık elde eder. Fazla ışık daha hızlı bir objektif hızı kullnarak bulanıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Diyafram boyutları f-duraklarıyla ifade edilir, ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Ayrıca geniş lensler nesneye odaklanmanıza ve arkaplanı karaltmanıza imkan tanımak için sahanın dar bir derinliğini sağlar.
bağlanabilirlik
Dikkat çekecek şekilde daha hızlı yüklemeler 5,76MBits/s ile 3,0MBits/s 1.9x daha hızlı yüklemeler
önemli miktarda daha yüksek indirme hızı 100,0MBits/s ile 21,0MBits/s 4.8x daha yüksek indirme hızı

81%
Tüm ürünlerin daha iyi 81%
os (işletim sistemi)
Ufak bir miktarda daha fazla uygulama mevcut 425.000 ile 400.000 7% daha fazla uygulama mevcut

86%
Tüm ürünlerin daha iyi 86%
İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt güncellemeler yapılır Evet ile Hayır İşletim Sistemi tedarikçisi tarafından direkt olarak güncellenbilir, bu nedenle üretici ya da network sağlayıcının güncellemeyi piyasaya sürmesini beklemenize gerek kalmaz
bellek
Açıkça daha fazla dahili depolama 64,0GB ile 32,0GB 32.0gb daha fazla dahili depolama

VII – iPhone 5 vs 4S : Apple iPhone 5 64GB için 16 Sebep:

Kaynak : http://versusio.com/tr/apple-iphone-5-64gb-vs-apple-iphone-4s-64gb

kamera
Kamerada panorama oluşturabilir. Evet ile Hayır Cihaz manzaranın farklı yönlerini alıp daha sonra onları birbirine yapıştırarak çok sayıda fotoğraf çekmeye imkan tanır.
önemli derecede daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera) 1,2 ile 0,3 4x daha fazla megapiksel (fotoğraf, ön kamera)
Manüel iso’ya sahip Evet ile Hayır Bu ISO düzeyini manüel olarak ayarlamaya imkan tanır.
Oldukça büyük az başlangıç gecikmesi 0,84 ile 1,4 0.56 az başlangıç gecikmesi
önemli derecede az obtüratör gecikmesi 0,24s ile 0,4s 0.16s az obtüratör gecikmesi. Odaklanmak zorunda kalmadan fotoğraf çekmek için kameranın ne kadar zamana ihtiyacı var.
özel bir kamera düğmesi var Evet ile Hayır Özel kamera düğmesi daha kolay çekim yapmanızı sağlar
kaydediyor
Uç mikrofon var Evet ile Hayır Üç mikrofon arka plandaki gürültüleri süzer ve sadece bir veya iki mikrofondan daha iyi çünkü ses kalitesi daha iyi geliştirir.
cpu
Daha yüksek CPU saat hızı 2x 1.0Ghz ile 2x 0.8Ghz 25% daha yüksek CPU saat hızı
Dikkat çekecek şekilde daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni CPU 32nm ile 45nm 28% daha küçük yarı iletken boyutu/ daha yeni CPU
fiziksel
Pek çok daha ince 7,6mm ile 9,3mm 1.7mm daha ince

97%
Tüm ürünlerin daha iyi 97%
çok daha hafif 114,0g ile 140,0g 26.0g daha hafif

72%
Tüm ürünlerin daha iyi 72%
Küçük miktarda daha az gövde hacmi 55,1cm³ ile 60,6cm³ 9% daha az gövde hacmi

96%
Tüm ürünlerin daha iyi 96%
bellek
Oldukça daha fazla RAM belleği 1,0GB ile 0,5GB 0.5gb daha fazla RAM belleği
bağlanabilirlik
çok büyük miktarda daha yüksek indirme hızı 100,0MBits/s ile 14,4MBits/s 6.9x daha yüksek indirme hızı

81%
Tüm ürünlerin daha iyi 81%
ekran
önemli derecede yüksek ekran çözünürlüğü 640 x 1136 px ile 640 x 960 px 19% yüksek ekran çözünürlüğü
Daha büyük ekran boyutu 4,0″ ile 3,5″ 14% daha büyük ekran boyutu
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
iPhone 4s / 5 vs Samsung S II / III vs Evo 3DiPhone 4s / 5 vs Samsung S II / III vs Evo 3D, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>