RAID Kapasite Arttırımı Ayrıntılı Döküman

Çevrimiçi RAID artırımı

Bu özellik mevcut RAID yapınızdaki disklerin her birini tek tek değişimi ile var olan RAID yapısının kapasitesini arttırmayı sağlar. Bu seçenek aşağıdaki RAID yapıları için geçerlidir;

RAID 1 • RAID 5 • RAID 6

Çevrimiçi RAID kapasitesini arttırmak için gerekli prosedürler;

Değiştirilecek diskler mevcut RAID yapınızdaki disklerden daha geniş kapasiteli olmalıdır. • Sürücü yapılandırma durumu ‘Ready’ olmalıdır. • RAID 5,6

1. Adım

NAS cihazınıza admin olarak giriş yapın ve “Disk Management” > “RAID Management” sayfasına gelip kapasitesini arttırmak istediğiniz sürücüyü seçip [EXPAND CAPACITY] tıklayın.

2. Adım

Değiştirilecek ilk sabit disk için [Change] tıklayın ve adımları takip edin.

Dikkat: Sürücü senkronize etme işlemleri devam ederken NAS cihazınızı kesinlikle kapatmayın veya diskleri çıkartıp/ takmayın.

3. Adım

Açıklama ekranının da “Please remove this drive” mesajı geldiği zaman NAS cihazınızdan eski diski çıkarın ve cihazdan iki ‘beep’ sesi gelene kadar bekleyin.

4. Adım

Açıklama ekranında “Please insert the new drive” mesajı yazdığı zaman, disk yuvasına yeni diski takın.

5. Adım

Yeni diski taktıktan sonra NAS cihazınızdan ‘beep’ sesi gelene kadar bekleyin. Sistem yeniden yapılandırılmaya başlanacak.

6. Adım

Yeniden yapılandırma tamamlandıktan sonra diğer disk(ler) için 2. Adımdan 5. Adıma kadar olan kısmı tekrar edin.

7. Adım

Disk değişim işleri ve yeniden yapılandırma tamamlandıktan sonra, [EXPAND CAPACITY] tıklayarak çevrimiçi RAID kapasite arttırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Devam etmek için [OK] tıklayın.

NAS cihazınız ‘beep’ sesi verecek ve kapasite arttırma işlemi başlayacaktır.

8. Adım

Bu işlem disklerin boyutuna bağlı olarak saatlerce sürebilir, lütfen sabırla işlemin tamamlanmasını bekleyin ve kesinlikle NAS cihazınızı kapatmayın.

9. Adım

Çevrimiçi RAID kapasite arttırma işlemi tamamlandıktan sonra, ekranda yeni kapasite görünecek ve durumu ‘Ready’ olacaktır. Artık yeni geniş kapasiteli disk alanınızı kullanabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>