Kurulum Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

+Disk yuvalarının üzerinde numarlar yazmaktadır. Bunlar herhangi bir bilgi içermezler ve istediğiniz sıra ile takabilirsiniz, fakat özellikle dikkatsiz kullanıcılar için, MUTLAKA 1. DİSK ETİKETİ OLAN DİSKİ 1. DİSK YUVASINA, 2. DİSK OLAN DİSKİ 2. DİSK YUVASINA TAKIN. EĞER SIRA BÖYLE DEĞİLSE CİHAZI KAPATIP, DİSK YUVALARINI DOĞRU ŞEKİLDE MONTE EDİN.

+Raid yapılarında HDD’lerin konumları çok önemlidir. Raid yapısı kurulduktan sonra kesinlikle HDD’lerin yerlerini değiştirmemeniz gerekmektedir.

+İlk kurulum tamamlandığında mutlaka Firmware’ güncellemesini yapın. Firmare güncellemelerini herzaman Qnapfinder ile yapın. Sakın unutmayın, eğer kurulu bir sistem olmaz ise cihaza Firmware kuramazsınız.

+Qnap’a firmware update yaparken sakın cihazı kapatmayın, veya yeniden başlatmayın. Bu firmware’in zarar görmesine ve cihazınızın tekrar düzgün bir şekilde açılmamasına sebep olacaktır. Eğer Firmware güncellemesi sırasında problem yaşarsanız ve cihaz açılmaz ise Teknik destek kısmından nasıl düzeltebileceğinize dair dökümanımız mevcut. Veya direk Tesan’a gönderin, gün içinde düzeltip size geri gönderelim.

+Kullanıcılarınızı oluşturdunuz, AD entegrasyonu ve network ayarlarını yaptınız. Hemen konfigrasyonun yedeğini “Administration ->Backup/restore configration” kısmından yedekleyin.

+Mutlaka “Network Recycle Bin” i açınki, yanlışlıkla dosya silen kullancılarınızın veriler kaybolmasın.

+Genel ayarların altındaki Dil kısmından ”Western Europe” dil kodunu seçin seçin. Bu özellik klasörlerde oluşabilecek Türkçe karakter problemini engelleyecektir.

+Antivirüs özelliğini açın ve günde enaz 1 kere tarama işlemini başlatın. %100 virüsleri bulup temizleyemiyor, ama kesinlikle çok başarılı bir uyarı sistemi.

+Mulaka aradabir log kayıtlarınızı gözden geçirip Qnap’ın herhangi bir konuda hata verip vermediğine bakın.

+Eğer Qnap üzerinde verileriniz varsa, yeni bir raid yapısı kurmak istiyorsanız mutlaka yedeğini alın, çünkü Qnap raid yapısı kurarken HDD’lere format atar.

+Sakın, ama sakın Qnap çalışırken cihazdan HDD çıkartmayın, veya verilerinize ulaşmak umudu ile HDD’lerin yerlerini değiştirmeyin. Bu RAID yapınızın bozulmasına sebep olabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>