RAID Yapısı Kurmak Zorundamıyım?

419P Model Qnap cihazım var bu cihazımda 1+1+2+2 Tb şeklinde 4 adet diskim mevcut… Bunları tek disk 6Tb olarak görmek için ne önerirsiniz ve yukarıdaki disklerimi 1+1+2+2 olarak her disk seçeneğimi tek tek görüp istediğime veri aktarma şansım var mı?

Raid yapısının mantığı tüm disklerinizi tek bir parça gibi göstermektir ve bunu yaparkan HDD arızalarında veri kaybını engellemektir. Fakat Qnap’a bir raid yapısı kurmak zorunda değilsiniz ve her diskinizi single disk olarak ayarlayabilirsiniz.

Her diski “single disk” olarak ayarlamak için Qnap’ı HDD’ler olmadan açın, kurulum aşamasında sadece 1. Diski yerleştirip kurulumu tamamlayın.

Qnap kurulumu tamamladıktan sonra Disk Yönetimi -> Birim yönetimine gelin, ve diğer disklerinizide tek tek takarak herbirine format atın. (ext 4 tavsiye ederim)

Artık Erişim Hakları yönetimi ->Paylaşılan Klasörler kısmında “Bir Ağ Paylaşımı Oluştur” kısmına tıklayıp yeni bir klasör oluşturduğunuzda “Disk Birimi” kısmına tıklayarak dilediğiniz HDD üzerinde klasör açıp Qnap’ın bu HDD üzerine dosya yazmasını sağlayabilirsiniz.

Bu HDD’i çıkartırsanız, üzerindeki dosyalara ulaşamazsınız. Cihaz çalışırken geri takarsanız yine ulaşamazsınız ve bu HDD’i yerine yerleştirip Qnap’ı tekrar başlatmanız gerekir. Çıkan HDD’i tekrar aynı disk yuvasına takmanız gerekiyor. Bu klasöre, ancak üzerindeki HDD alanı kadar veri atabilirsiniz.

How To Setup 2 Raid to Same Qnap

How To Setup 2 Raid to Same Qnap

Felaket senaryosunda bu HDD’i direk bir Linux makinaya takarak, veya R-studio benzeri bir program ile Windows’ta taratarak içerisindeki verilere tekrar ulaşabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

One Response to RAID Yapısı Kurmak Zorundamıyım?

  1. Yalçın says:

    Merhaba,

    Şirketimizde Qnap TS212 model cihazımız var .
    Bu cihaz üzerinde SMTP server kurabiliyormuyuz.
    şirketimizde bir mail sunucu olmadığı için qnap üzerinde smtp server kurup buradan diğer cihazlarında uyarı ve hata maillerinide almak istiyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>