İlk Kurulumda Problem Yaşıyorum

Eğer kurulum sonrasında Qnap’a erişemezseniz öncelikle bilgisayarınız Qnap ile aynı IP aralığında olduğuna emin olun. (Qnap’a 192.168.2.91 ip verdiyseniz sizinde ip adresiniz 192.168.2.x li olmalıdır)

Qnap’a verdiğiniz IP adresinin network’teki farklı bir cihaz ile çakışmadığına emin olun!

Eğer kurulum başarısız olursa, kurulum sonrası cihaz açılmaz ise, veya RAID yapınız “Unmounted / Not Active” görünüyorsa Cihazı kapatın, Tüm diskleri çıkartın ve Qnap’ı HDD’ler olmadan başlatın.

İlk kurulumda 6. adımda sizden disk takmanız istenecektir. bu adımda sadece 1. disk yuvasına 1 adet disk takın ve kurulumu tamamlayın.

Eğer tek disk ile kurulum başarılı olursa,

+Qnap’a login olun, Volume Managment -> Disk managment kısmına gelin ve tüm diskleri Qnap’a tekrar yerleştirin. Diğer tüm diskler için format’ı başlatın. Eğer formatlama sonucunda disklerin hepsi sağlıklı ise RAID kurulumunu başlatın.

Eğer tek disk ile kurulum başarısız olursa;

+Kurulumda kullandığınız disk arızalı olabilir. Tüm kurulum işlemini elinizdeki diğer disklerden birisini kullanarak tekrar başlatın. (Qnap’ı kapatın, diskleri çıkartıp açın ve kurulumu başlatın)

+3 veya 4 TB’lık HDD’ler kullanıyorsanız öncelikle Qnap’ın firmware versiyonun 3.5.0 veya daha üzeri olduğuna emin olun, çünkü Qnap’ın hiç diskleri görmemesi veya 0 mb olarka görmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Eğer firmware’nizi düşükse daha düşük kapsiteli bir HDD ile kurulumu tamamlayın, Qnap’ın firmware’ini yükseltin ve tekrar kurulumu başlatın.

Eğer tüm bu denemelerinize rağmen kurulumda başarılı olmadıysanız lütfen Türkiye Distribitörü ile telefon veya mail ile temasa geçin.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>